Share Your Results

font: normal 100% Calibri, sans-serif;
}
–>





Resolution XC


Age Group Results


January 24, 2015




Results By ChampionChip 24/7 (www.mattoonmultisport.com) RaceMaker Productions



Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Women: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 60-64

Open

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Amy Abriani 112 30 10 22:04.80 22:04.80 7:07/M  
2 Rebecca Way 69 34 15 22:33.05 22:33.05 7:16/M  
3 Justina Towler 91 28 17 22:44.10 22:44.10 7:20/M  
Top

Female Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Wendy Garvin Team Garvin 15 44 24 24:48.50 24:48.50 8:00/M  
2 Karen Eastburn 157 40 42 27:56.30 27:56.30 9:01/M 5:00
3 Shellie Lawson 44 42 44 28:15.00 28:15.00 9:07/M  
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Judith Wasik 86 56 102 38:50.30 38:50.30 12:32/M  
2 Nancy Ward 99 54 118 42:35.90 42:35.90 13:44/M  
3 Sindee Sutherland 95 57 125 48:35.05 48:35.05 15:40/M  
Top

Female 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Mak Kolvoord Marks Minions 124 8 36 26:17.00 26:17.00 8:29/M  
Top

Female 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Zoe Simmons 58 13 30 25:43.05 25:43.05 8:18/M  
2 Jamie Zeigler Marks Minions 125 13 35 26:15.90 26:15.90 8:28/M  
3 Cara Karmolinski 34 12 43 28:00.65 28:00.65 9:02/M 5:00
4 Sophie Thibault Team NAPA 85 14 60 32:11.70 32:11.70 10:23/M  
5 Ella Garvin Team NAPA 17 12 79 34:30.40 34:30.40 11:08/M  
6 Valerie Holmes Team NAPA 30 12 104 39:20.30 39:20.30 12:41/M  
7 Olivia Helsel Team NAPA 28 13 105 39:21.00 39:21.00 12:42/M  
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Kate Ewing 6 16 74 34:03.75 34:03.75 10:59/M  
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Rebeca Johnson 33 22 95 36:56.50 36:56.50 11:55/M  
2 Megan Selander 94 20 124 48:30.05 48:30.05 15:39/M  
3 Elizabeth Fleszewski 12 24 126 49:04.55 49:04.55 15:50/M  
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Jennifer Jasinski 113 29 26 25:22.00 25:22.00 8:11/M  
2 Sarah Reynolds 137 29 65 32:32.05 32:32.05 10:30/M  
3 Elise Deters 163 29 66 32:36.30 32:36.30 10:31/M  
4 Margaret Buschman 3 27 69 33:03.65 33:03.65 10:40/M  
5 Meagan Webb 147 28 78 34:29.60 34:29.60 11:07/M  
6 michelle williams 32 26 96 36:58.80 36:58.80 11:55/M  
7 Amanda Foldenauer 14 29 97 37:40.40 37:40.40 12:09/M  
8 Val Teets 65 28 101 38:21.55 38:21.55 12:22/M  
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Sarah Saft 161 33 32 25:54.60 25:54.60 8:21/M  
2 Jennifer Feterick 9 30 64 32:30.90 32:30.90 10:29/M  
3 Alicia Mehringer 50 32 75 34:05.90 34:05.90 11:00/M  
4 Tricia Litmer 177 30 81 34:52.40 34:52.40 11:15/M  
5 Shelley Cox 97 33 84 35:11.15 35:11.15 11:21/M  
6 Elizabeth Kmiec 142 33 93 36:30.30 36:30.30 11:46/M  
7 Lisa Ciesielski 104 31 100 37:49.55 37:49.55 12:12/M  
8 Tara Fleck 10 30 117 42:29.75 42:29.75 13:42/M  
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Sarah Foulke 115 37 46 28:29.05 28:29.05 9:11/M 5:00
2 Heidi Pierce 54 35 83 35:10.35 35:10.35 11:21/M  
3 Tami Cornelius 110 36 107 40:03.30 40:03.30 12:55/M  
4 Amy Dickerson 132 38 127 54:03.75 54:03.75 17:26/M  
5 Shivaun Mitchell 118 36 128 54:03.90 54:03.90 17:26/M  
6 Kristi Bayliss 143 39 129 56:21.40 56:21.40 18:11/M  
7 Leticia Latinovich 130 39 132 1:03:23.15 1:03:23.15 20:27/M  
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Angela Snyder 60 42 45 28:15.50 28:15.50 9:07/M 5:00
2 Brenna McDonald 49 40 50 29:56.90 29:56.90 9:39/M  
3 Katherine Basile 170 40 58 31:20.00 31:20.00 10:06/M  
4 Christen Mumaw 107 40 92 36:07.15 36:07.15 11:39/M  
5 Lisa Thibault Team Garvin 102 44 106 39:51.90 39:51.90 12:51/M  
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Rita Latham 41 46 53 30:29.95 30:29.95 9:50/M  
2 Rachael Borrelli 74 46 54 30:39.20 30:39.20 9:53/M  
3 Liz Von Hoene 165 46 57 31:03.90 31:03.90 10:01/M  
4 Cheryl Krueger 40 45 63 32:26.80 32:26.80 10:28/M  
5 Kat Sheffer 121 49 71 34:00.30 34:00.30 10:58/M  
6 Kelly Ewing 8 45 76 34:08.40 34:08.40 11:01/M  
7 Judi Smith 169 46 80 34:40.25 34:40.25 11:11/M  
8 Kimberly Martin 48 47 86 35:20.60 35:20.60 11:24/M  
9 Diedre Gonzalez 21 49 111 41:27.45 41:27.45 13:22/M 5:00
10 Cara Underwood 166 47 115 41:54.00 41:54.00 13:31/M  
11 Susan Helsel The Parents 26 47 120 43:51.65 43:51.65 14:09/M  
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Pattie Terlep 134 60 130 56:29.30 56:29.30 18:13/M  
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Elijah Basile Flash Mob 171 15 1 20:20.90 20:20.90 6:34/M  
2 Michael Parrish 96 16 2 20:20.95 20:20.95 6:34/M  
3 Chad Veal Flash Mob 68 17 3 20:21.15 20:21.15 6:34/M  
Top

Male Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 jd hysong 100 43 5 21:05.65 21:05.65 6:48/M  
2 Mark Gavorski 92 48 12 22:20.00 22:20.00 7:12/M  
3 Kevin McClintock 106 44 13 22:22.40 22:22.40 7:13/M  
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Mark Hiskes 29 52 8 21:59.20 21:59.20 7:05/M 4:00
2 Bill Leveridge 175 59 25 25:06.00 25:06.00 8:06/M  
3 BOB RUSLER 158 53 39 27:24.70 27:24.70 8:50/M 5:00
Top

Male No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 walter Evans 174 112 41:35.10 41:35.10 13:25/M  
Top

Male 9 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Carter Pierce 55 8 55 30:43.30 30:43.30 9:55/M  
2 Jack Garvin 18 7 77 34:24.80 34:24.80 11:06/M  
Top

Male 10 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Bradlee Kolvoord Marks Minions 126 14 23 24:13.15 24:13.15 7:49/M  
2 Branden Kolvoord Marks Minions 127 13 28 25:33.70 25:33.70 8:15/M  
3 Bryce Kolvoord Marks Minions 128 11 37 26:20.00 26:20.00 8:30/M  
4 Gavin Gavorski 93 13 52 30:22.35 30:22.35 9:48/M  
5 Derek Karmolinski 35 14 91 35:54.70 35:54.70 11:35/M  
6 Cole Snyder 61 12 110 41:17.45 41:17.45 13:19/M  
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Brett Richardson Flash Mob 88 17 4 21:02.30 21:02.30 6:47/M 4:00
2 Collin Hassinger Flash Mob 25 16 7 21:40.50 21:40.50 6:59/M 4:00
3 Sean Zerr 151 16 9 22:04.20 22:04.20 7:07/M  
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Joey Montgomery 198 22 19 22:49.20 22:49.20 7:22/M  
2 Dillon Salge 140 23 20 22:49.55 22:49.55 7:22/M  
3 Jason Williams 70 23 94 36:56.40 36:56.40 11:55/M  
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Matt Goldsmith 77 25 18 22:48.40 22:48.40 7:21/M  
2 Luke Boly 2 27 33 26:06.00 26:06.00 8:25/M  
3 Ryan Nornberg 52 26 48 29:40.70 29:40.70 9:34/M  
4 Andrew Pappas 131 29 108 40:55.00 40:55.00 13:12/M  
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Eric Knackmuhs 152 34 6 21:11.40 21:11.40 6:50/M 4:00
2 Paul Kennedy 114 34 16 22:43.40 22:43.40 7:20/M  
3 Jason Blum 98 30 85 35:11.20 35:11.20 11:21/M  
4 Ryan Mehringer 51 31 87 35:22.60 35:22.60 11:25/M  
5 Neal Fleck 11 32 88 35:22.90 35:22.90 11:25/M  
6 Krist Geyer 76 32 98 37:40.40 37:40.40 12:09/M  
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 James Ziino 117 39 11 22:20.00 22:20.00 7:12/M  
2 Andrew Sweeney 83 36 51 30:03.75 30:03.75 9:42/M  
3 Matthew Pierce The Tornados 56 37 56 30:43.40 30:43.40 9:55/M  
4 Danny Clark 122 39 72 34:00.60 34:00.60 10:58/M  
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Clay Gasway 19 40 14 22:26.35 22:26.35 7:14/M  
2 Brian Petersson 101 40 22 24:12.70 24:12.70 7:48/M  
3 Lonny Lawson 43 42 27 25:23.70 25:23.70 8:11/M  
4 Robert Maar 47 41 29 25:36.25 25:36.25 8:15/M  
5 Lance Garvin Team Garvin 16 43 34 26:06.40 26:06.40 8:25/M 5:00
6 Doug Wilson 148 40 41 27:39.75 27:39.75 8:55/M 5:00
7 Corey Long 46 44 47 29:13.35 29:13.35 9:25/M 5:00
8 Scott Workman 71 40 59 31:49.15 31:49.15 10:16/M  
9 Shawn Graf 23 44 67 32:37.00 32:37.00 10:31/M  
10 Kevin Szerszen 63 40 70 33:55.05 33:55.05 10:56/M  
11 Mark Ciesielski 105 43 99 37:49.30 37:49.30 12:12/M  
12 Reggie Lyons 109 40 109 41:05.15 41:05.15 13:15/M  
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Glen Castellano 176 45 21 23:30.30 23:30.30 7:35/M  
2 Chris Latham 42 48 31 25:45.80 25:45.80 8:18/M  
3 richard foran 149 49 38 26:55.00 26:55.00 8:41/M  
4 William Rusler 156 49 62 32:23.55 32:23.55 10:27/M  
5 Bradley Bodell 155 49 89 35:24.40 35:24.40 11:25/M  
6 Mark Zerr 150 46 114 41:45.40 41:45.40 13:28/M  
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 STEPHEN BARTLETT 144 53 49 29:54.00 29:54.00 9:39/M  
2 Randy Karmolinski 36 54 90 35:28.90 35:28.90 11:26/M  
3 Jerry Stewart 167 50 103 38:52.05 38:52.05 12:32/M  
4 Michael Helsel Team Garvin 27 50 119 43:51.55 43:51.55 14:09/M  
5 Chris Ropa 120 53 122 46:21.70 46:21.70 14:57/M  
6 Raymond Modglin 89 51 123 47:32.05 47:32.05 15:20/M  
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Jim Whalen 136 59 40 27:25.00 27:25.00 8:51/M  
2 John Franklin Hay 79 55 68 32:51.55 32:51.55 10:36/M  
3 James Hoffman 108 59 82 34:55.30 34:55.30 11:16/M  
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Richard Varo 164 60 61 32:23.30 32:23.30 10:27/M  
2 Wayne Kolvoord Marks Minions 123 60 113 41:45.20 41:45.20 13:28/M  
3 Thomas Terlep 133 62 121 46:21.50 46:21.50 14:57/M  
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace Penalty
1 Robert Adcock 162 67 73 34:03.25 34:03.25 10:59/M  
2 Chuck Scahill 141 68 116 41:54.60 41:54.60 13:31/M  
3 John Dockery 5 69 131 1:02:00.50 1:02:00.50 20:00/M